Arc fotó alapú biológiai óra elemzése mortalitásra és foglalkozásokra
Az emberi arc rendkívül sok, az öregedést jelző mintázatot tartalmaz, kérdéses, hogy ezekből a mintázatokból milyen módszerekkel és milyen pontossággal lehet kronológiai és biológiai életkort, esetleg mortalitást becsülni.
A SZTAKI-nál fejlesztettünk egy arc fotó-életkor biológiai órát mely 6.5 év átlaghibával képes kronológiai életkort becsülni. Kutatásom során az arc fotó-életkor predikciók biológiai aspektusait vizsgáltam, miszerint lehet-e gyorsult, illetve lassult öregedésre következtetni az arcképek alapján, esetleg összefügg-e különböző életviteli változókkal a modellünk becsléseinek eredménye.
A kutatásom folyamán az IMDB-WIKI adathalmazt használtam fel, mely híres emberek képeit tartalmazza. Az adathalmazban található személyekről életviteli adatokat, foglalkozásukat, halálozásuk időpontját és módját, betegségeiket a WIKIDATA publikus adatbázisból nyertem ki. Az adathalmaz képeire a modellünk becslései alapján age accelerationt (öregedés gyorsultsági faktort) számoltunk ki, majd személyenként csoportosítva vizsgáltam az age acceleration és az életviteli adatok közötti összefüggéseket.
Eredmények: Kijött, hogy 45 év felett szignifikánsan korrelál az age acceleration és a halálig eltelt idő és az alacsonyabb age acceleration értékkel rendelkezők tovább élnek, mint a magasabb értékkel rendelkezők. Szintén hasonlóan szignifikáns eredmény jött ki, amikor Kaplan-Meier túlélési analízist végeztem gyorsult és lassult öregedők csoportjai között. 45 éves korcsoport felett 5-10 évvel később feleződött le a lassult öregedők populációja, a gyorsult öregedők megfeleződéséhez képest. Kijött még hogy a foglalkozások közül a sportolók öregednek a leglassabban és a hosszantartó ülőmunkát végzők a leggyorsabban.
Az eredmények nagyrésze hasonlít az epigenetikai órákkal történt kutatások eredményeire, ezzel igazolható, hogy modellünk képes a biológiai életkor becslésére.