A hibaküszöb egy egyszerű, kompartmentalizált rendszerben
Az információfenntartás problémája központi szerepet játszik az élet eredetének kutatásában. A prebiotikus mutációs ráták olyan magasak voltak, hogy súlyos akadályt jelentettek az információhordozó szekvenciák hossza számára, ezzel korlátozva a fenntartható információ mennyiségét. Rövid szekvenciák közösségeit pedig a kompetitív kizárás és a közösség javait kihasználó, önző, parazita szekvenciák veszélyeztették. Azt a kritikus mutációs rátát, amely felett a szelekció nem képes fenntartani az információt, hibaküszöbnek nevezzük.
A hibaküszöböt eredetileg determinisztikus, jól kevert rendszerben mutatták ki. Munkámban egy enzim-parazita populáció sztochasztikus modelljét vizsgálom explicit módon kompartmentekbe helyezve a replikátorokat a sztochasztikus korrektor modell mint keretrendszer alkalmazásával. A sztochasztikus korrektor modellt általában több, különböző sebességgel replikálódó enzimtípus kompetíciójának tanulmányozására alkalmazzák. Én itt egy enzimtípus és a nála potenciálisan gyorsabban replikálódó, parazita mutánsai evolúciós dinamikájának tanulmányozására használom.
Szimulációkkal nyert adatokkal megmutatom, hogy az enzim a paramétertér mely részén képes együtt élni a parazitákkal. A vizsgált paraméterek: (1) a kompartmentpopuláció mérete, (2) az a replikátormennyiség, amelynél osztódik a kompartment, (3) a parazita replikációs rátája és (4) a kompartmentek fúziós rátája.